Vata je boenergija koja se bazira na kretanju Prane (Životni vetar) kroz organizam

1. Prana vata
Prana predstavlja dah, životnu energiju koja se unosi i prenosi kroz organizam disanjem, cirkulacijom, hranom, pićem i čulnim iskustvima. Kreće se pd pupka do hrudi. Ona udisajem nosi život i vitalnost našim ćelijama i mislima. Smeštena je u glavi i odgovorna je za kontrolu svih psiholoških i intelektualnih funkcija i protok misli. Povezana je sa centralnim nervnim sistemom i kontroliše rad srca i disanje, percepciju čulnih organa i refleksne aktivnosti. Disbalans prane se najpre očituje u psihološkim i neurološkim poremećajima, disajnim problemima, nesanicom

2. Udana vata
Udana predstavlja kretanje vate iznutra ka spolja, od grla do glave. Njeno aktivno sedište je u grudima i grlu i odgovorna je za proizvodnju glasa i sam izdisaj, kao i za memoriju i ekspresiju naših ideja, misli i izražavanje govora i reči. Kontroliše otorinolaringološki sistem. Disbalans udane je povezan sa dahom i plućima, upalama uha, nosa i grla, suvim kašljem, nepravilnim izgovorom kako reči tako i svojih potreba i inspiracija, nedostatkom samog izraza.

3. Vyana vata
Aktivno sedište vjane nalazi se u srcu i ona kontroliše raspodelu prane po organizmu. Kreće se od centra tela ka periferiji. Upravlja cirkulacijom krvi kardiovaskularnim sistemom i prenosom električnih impulsa neuromišićnim sistemom. Ona sa jedne strane stvara intravaskularni fluid uključujući krvnu plazmu i limfu, a sa druge nervne impulse. Ona kontroliše simpatičku i parasimpatičku kontrolu rada srca i kontrolu somatskog nervnog sistema tj. svih pokreta ljudskog tela. Disbalans vjane rezultuje u poremećaju rada srca i cirkulatornim smetnjama, nervozi i poremećaju koordinacije pokreta tela.

4. Samana vata
Samana je digestivni vetar, čije sedište se nalazi u gastrointestinalnom traktu. Kreće se od periferije ka centru tela. Kontroliše crevnu peristaltiku i asimilaciju hranljivih materija, tj reguliše funkciju prijema hrane i sam početak varenja hrane aktiviranjem Agni (vatre), njeno razdvajanje na korisne i otpadne materije i dalju distribuciju. Sve ove funkcije su ili pod uticajem parasimpatičkih nerava centralnog nervnog sistema koji kontroliše creva ili lokalnog enteričkog nervnog sistema. Disbalans samane se izražava ili kroz digestivne probleme ili kroz zadržavanje Ame (toksina), nadimanje i anoreksiju.

5. Apana vata
Apana je opadajući vetar i aktivna je u karlici sa sedištem u bubrezima, bešici, debelom crevu i genitalijama. Kreće se od pupka do dna karlice. Kontroliše urogenitalni sistem, upravlja fiziološkim procesima mikcije i defekacije tj. pražnjenja mokraćne bešike i debelog creva, zatim ejakulacijom i menstruacijom tj izbacivanjem muških i ženskih polnih ćelija, začećem i rađanjem. Autonomni nervni sistem ima glavnu ulogu u ovim aktivnostima. Opstrukcija donjeg toka apane je najčešći uzrok disbalansa i urogenitalnih problema, menstrualnih tegoba, kao i problema sa dijarejom ili konstipacijom.